KARWIA

Karwia

Karwia jest turystyczną częścią Władysławowa, z dwoma kąpieliskami. Część zabudowy obejmuje liczne prywatne kwatery, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. W Karwi znajduje się wiele zabytkowych zabudowań sprzed II wojny światowej sięgających nawet lat 90. XIX wieku, wybudowanych w charakterystycznym stylu rozpowszechnionym na Nórdze.

Położona jest między kanałem Karwinką od zachodu a strugą Czarna Woda od wschodu. Ok. 7 kilometrów od zabudowań znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Polski (przed II wojną światową Karwia była najdalej wysuniętą wsią na północ Polski, nie licząc regionów dzisiejszej Litwy). Leży przy drodze wojewódzkiej nr 215.

Karwia była dawniej kaszubską wsią rybacką.

W Karwi przy ul. Wojska Polskiego zostały zorganizowane dwa kąpieliska nadmorskie

Błoto Karwieńskie i las Karwia wymienia przekaz z 1274 r. z okazji określania granicy pobliskiego Goszczyna. Przekaz ów głosi: „Między naszymi odargowskimi i karwieńskimi błotami”, z czego można domyślać się, że istniała już osada. Legenda głosi, iż w 1462 roku nieopodal osady rozegrała się wygrana przez Polaków (pod dowództwem Piotra Dunina) potyczka z przypadkowo napotkanym oddziałem krzyżackim. Po walce rycerze schronili się w osadzie, noszącej wtedy nazwę Karven. Zapis z 1570 r. nazywa wieś dzisiejszym mianem, ale pojawiają się też miana Karwień, Karwiany i Karwa.

W 1599 starosta pucki Jan Wejher sprowadził do wsi Karwia osadników holenderskich, których zadaniem było stworzenie sieci melioracyjnej regulującej bagna otaczające miejscowość. Holendrzy, zobowiązani do płacenia podatków i obrony, w razie niebezpieczeństwa, starostwa puckiego, mieszkali w Karwi przez stulecia, zachowując odrębne wyznanie i język. Z tego powodu do dziś tereny te zwane są przez Kaszubów Holãdrami. Pozostałością po ich działalności jest niespotykany nigdzie w okolicy system zabudowy: dwurzędówka bagienna

Lustracja z 1626 r. mówi o gburach i rybakach płacących podatek od łąk oraz o zagrodniku i kowalu. We wsi mieszkało wówczas 11 rybaków. W 1678 r. było ich tylko 9, a wszystkich mieszkańców 39, sołtys zwał się Szapała. Rok wcześniej Karwia otrzymała od króla Sobieskiego przywilej regulujący m.in. sprawy podatków. Nie płacono podatków od połowów a jedynie od gruntów. Kościół parafialny znajdował się w Strzelnie, położonym w odległości 12 km. W 1772 r. mieszkało w Karwi 9 gburów i 3 chałupników. W lipcu następnego roku ogromna powódź zalała całą wieś, przynosząc dodatkowe zniszczenia. W roku 1849 Karwia liczyła już ok. 200 mieszkańców.

W latach 30. XX wieku na zachód od wsi wybudowano kilometrową tamę typu holenderskiego – skutecznie zabezpieczyło to Karwię przed powodziami, umożliwiając rozwój miejscowości i jej przemianę z osady rybackiej w popularny kurort turystyczny. W 1954 roku wybudowano w Karwi Kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy.

W Sylwestra 1978 nieopodal Karwi osiadł na mieliźnie holenderski statek Anna Broere, przewożący na pokładzie tony toksycznych dla środowiska chemikaliów. O istniejącym wtedy zagrożeniu informowały wyłącznie tabliczki na drewnianych kołkach, umieszczone w przybrzeżnym lesie. Wyznaczały tzw. „strefę niebezpieczeństwa”. W październiku 1994 roku na platformie Probalticu, dyrektor zarządzający Polskiego Ratownictwa Okrętowego pan Stanisław Rutkowski, uchylił rąbka tajemnicy. Z wypowiedzi wynika, że gdyby substancje znajdujące się w ładowniach „Anna Broere” połączyły się z wodą, należałoby ewakuować ludność aż z Trójmiasta. Szczęśliwie udało się uniknąć wycieku i związanej z tym katastrofy ekologicznej.

Jesienią 1985 r. w Karwi był kręcony film z udziałem Jolanty Piętek-Góreckiej „Tanie pieniądze”.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress